Na czym polega leczenie laserowe jaskry?

Laserowe leczenie jaskry cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma co się dziwić, jest to bowiem metoda najbardziej nowoczesna jeśli chodzi o obniżenie ciśnienia śródgałkowego.

Laserowe leczenie jaskry wyróżnia się nieznaczną inwazyjnością oraz bardzo wysoką skutecznością. Do niedawna stosowana była w takich dziedzinach medycyny jak laryngologia, gastrologia oraz także chirurgia ogólna. Rozwój technologii zaawansowanych razem z miniaturyzacją sprzętu sprawił, że obecne endoskopia to pewien standard także w tak zwanej mikrochirurgii oka. Jednym ze schorzeń, które można leczyć bardzo skutecznie wykonują laserowy mikroendoskop jest oczywiście jaskra.

Leczenie jaskry tą metodą polega na niczym innym, jak na wprowadzeniu do ocznej gałki sondy o średnicy około jednego milimetra oraz koagulacji nabłonka rzęskowego ciała, który to odpowiada za wydzielenie tak zwanej wodnistej cieczy. Ciecz wodnista pełni niesamowicie ważne funkcje. Odżywia między innymi oraz także utrzymuje odpowiednie napięcie w gałce ocznej, ale jej nadmiar prowadzić może do podwyższenia śródgałkowego ciśnienia. Ciśnienie podwyższone wpływa bardzo niekorzystnie na wzrokowy nerw, który zanika pod wpływem ucisku.

W dużym uproszczeniu na tym polega właśnie schorzenie, które jest zwane jaskrą. W naszym kraju na jaskrę choruje niecały milion osób. Niestety leczy się tylko około dwustu tysięcy pacjentów. Każdy powinien mieć świadomość, że jaskra nieleczona prowadzi do ślepoty całkowitej.