Jaskra – objawy

Szeroki kąt przesączania

1. Około 80% chorych ma tzw. szeroki kąt przesączania. W tej postaci jaskry ciecz wodnista z trudnością wydostaje się na zewnątrz przez zmienione chorobowo elementy kąta przesączania. Ciśnienie w oku podnosi się stopniowo, ale powoli – często latami. Ta postać jaskry jest bezbolesna i nie daje żadnych objawów – aż do momentu prawie całkowitego zniszczenia nerwu wzrokowego.

Zamykający się kąt przesączania

2. W przypadku wąskiego, zamykającego się kąta przesączania (około 20% chorych), droga odpływu cieczy wodnistej na zewnątrz może być nagle zablokowana. Wtedy ciśnienie w oku gwałtownie wzrasta, chory odczuwa silne bóle głowy i oka, któremu towarzyszą zamglenia widzenia.

Wszystkie postacie jaskry nieleczone prowadzą do jaskrowego zaniku nerwu wzrokowego – a w konsekwencji do nieodwracalnej ślepoty.

W jaskrze z kątem przesączania szerokim, ostrość wzroku jest przez lata prawidłowa. Ubytki w polu widzenia rozpoczynają się na obwodzie pola i zwykle nie są dostrzegane. Z czasem poszerzają się – obejmując coraz większe obszary pola. W fazie końcowej choroby pozostaje tylko widzenie lunetowe – potem i ono zanika.
W jaskrze z kątem zamykającym się – ostrość wzroku jest chwilowo gorsza – gdy ciśnienie w oku podwyższa się, natomiast gdy ciśnienie spada – ostrość wzroku poprawia się. Pole widzenia jest początkowo prawidłowe – w stadium zaawansowanym pojawiają się ubytki, by w konsekwencji doprowadzić do rozległego zniszczenia pola widzenia.

prawidłowe i „lunetowe” pole widzenia

Jakie objawy zauważa pacjent i kiedy?

Pacjent z jaskrą pierwotną i otwartym kątem nie zauważa nic szczególnego we wczesnym okresie choroby. Ostrość wzroku jest prawidłowa bardzo długo i ulega gwałtownemu pogorszeniu dopiero w zejściowym stadium choroby. Ubytki w polu widzenia pojawiają się początkowo na obwodzie pola i nie mogą być przez chorego spostrzegane. Jaskra zabija wzrok bez uprzedzenia. Tylko specjalistyczne badania diagnostyczne są w stanie wyśledzić początki zmian jaskrowych. Nie bądź ślepy na fakty – zbadaj oczy u specjalisty.

Ciśnienie śródgałkowe wzrasta nieznacznie i latami, nie dając wrażeń bólowych – nie ostrzega o toczącym się procesie chorobowym.

Dopiero „przypadkowe” badanie dna oka może zasygnalizować jaskrowe uszkodzenie w tarczy nerwu wzrokowego i zmiany w polu widzenia. Dlatego należy aktywnie poszukiwać jaskry i nie czekać z jej rozpoznaniem, aż pojawią się objawy zauważalne przez chorego.

Chorzy z jaskra zamykającego się kata maja dolegliwości bólowe związane z okresowym wysokim ciśnieniem w oku, jakie powstaje w czasie zamykania się kata. Mogą to być bóle podobne do migrenowych, ale często są silniejsze, połączone z zamgleniem widzenia, widzeniem kół tęczowych, bólami głowy i oka, bólami żołądka, wymiotami.

Tacy chorzy zwykle szybko trafiają do okulisty. Kilkudniowe bardzo wysokie ciśnienie w oku może bowiem doprowadzić bardzo szybko do zaniku włókien nerwu wzrokowego.

Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów od leczenia jaskry u dzieci i dorosłych – odwiedź INSTYTUT OKA. Skorzystaj z wiedzy Profesorów i uznanych ekspertów. Instytut Oka – najnowocześniejsze centrum diagnostyki i leczenia jaskry.

Jaskra - nowoczesna diagnostyka i leczenie.

Zwyrodnienie plamki i jaskra powodują nieodwracalną ślepotę. Zwyrodnienie plamki i jaskra dotykają także ludzi młodych. Przebadaj siebie i najbliższych!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH