Jaskra – leczenie

Jaskra leczenie

Celem leczenia jest powstrzymanie procesu niszczenia nerwu wzrokowego. Nie powinno się leczyć jaskry „na zapas”, każda terapia ma bowiem skutki uboczne.
Jeżeli ryzyko rozwoju zmian w nerwie wzrokowym jest duże, należy kontrolować oczy 2-3 razy w roku, ale leczenie rozpoczyna się zwykle w momencie pojawienia się pierwszych zmian w nerwie wzrokowym lub w polu widzenia, a także przy wysokim ciśnieniu w oku.

Zabiegi laserowe

W jaskrze z otwartym kątem przesączania, zwłaszcza u ludzi młodych, rozpoczyna się leczenie przy pomocy selektywnej trabekuloplastyki laserowej (SLT), które jest bezpieczne i można je wielokrotnie powtarzać. Gdy proces destrukcji nerwu wzrokowego jest już zaawansowany leczymy laseroterapią, farmakoterapia lub leczeniem chirurgicznym.

W jaskrze z zamykającym się kątem przesączania po dodatniej próbie ciemniowej na aparacie SL-OCT wykonujemy przecięcie laserem tęczówki, tzw.irydotomię laserową. Czasami trzeba to leczenie wesprzeć farmakoterapią.

Niekiedy leczenie kroplami wywołuje objawy niepożądane (tzw. keratopatię polekową) np.: podrażnienie i zaczerwienienie oczu, bóle głowy, pogorszenie widzenia. Lekarz okulista powinien wtedy zmienić rodzaj kropli. Regularne przyjmowanie leków na ogół wystarcza, aby zatrzymać proces destrukcji nerwu wzrokowego. podobnie jak wczesne wykonanie zabiegu laserowego.

Zabiegi chirurgiczne

Zabiegi chirurgiczne w jaskrze to wycięcie tęczówki w jaskrze z zamykającym się kątem lub najbardziej popularny zabieg tzw. trabeculectomia – gdzie wycina się elementy tkanek w kącie przesączania. Obecnie pojawiły się nowe metody mikrochirurgiczne rekomendowane jako skuteczne także w jaskrze zaawansowanej.

Zabieg chirurgiczny lub laserowy wykonany zbyt późno, może nie powstrzymać już procesu rozpadu nerwu wzrokowego, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o operacji.
Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów od leczenia jaskry u dzieci i dorosłych – odwiedź INSTYTUT OKA. Skorzystaj z wiedzy Profesorów i uznanych ekspertów. Instytut Oka – najnowocześniejsze centrum diagnostyki i leczenia jaskry.

Jaskra - nowoczesna diagnostyka i leczenie.

Zwyrodnienie plamki i jaskra powodują nieodwracalną ślepotę. Zwyrodnienie plamki i jaskra dotykają także ludzi młodych. Przebadaj siebie i najbliższych!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH