Jaskra – diagnostyka

Instytut Oka – najnowocześniejsze centrum diagnostyki i leczenia jaskry.

Podstawą wczesnego rozpoznania jest właściwa ocena czynników ryzyka, a zwłaszcza wiadomość o istnieniu tej choroby w rodzinie. W przypadku, gdy „czynniki ryzyka” wskazują na możliwość rozwoju jaskry lub gdy lekarz stwierdzi objawy sugerujące powstanie tej choroby – należy zgłaszać się na badania kontrolne – 1-2 razy w ciągu roku.

W sytuacji, gdy czynniki ryzyka wskazują jedynie na możliwość rozwoju jaskry, pacjent powinien zostać skierowany na badania kontrolne do okulisty. Takie badania winny być wykonywane u pacjenta regularnie 2 razy w roku. Jeżeli czynników ryzyka jest mniej – wystarczy badanie okulistyczne raz w roku. Ale…

Wszyscy – dorośli i dzieci – z krótkowzrocznością powinni bez względu na wiek przebadać się w kierunku jaskry.

Niezbędne badania diagnostyczne w kierunku jaskry:

1. Badanie kąta przesączania, stwierdzające czy kat jest otwarty czy zamknięty, wykonuj się gonioskopem. Jest to jednak badanie inwazyjne, wymagające znieczulenia gałki ocznej. Badanie to można także wykonać metodą nieinwazyjną – przy pomocy aparatu optycznej koherentnej tomografii przedniego odcinka oka (OCT). Znajdujący się w Instytucie Oka aparat OCT zintegrowany z lampą szczelinową (SL-OCT) jest jedynym narzędziem do wykonania tzw. jedno czasowej próby ciemniowej. Pozwala to ocenić, czy wąski kąt przesączania zamyka się w ciemności, mogąc spowodować ostry atak jaskry. To decyduje o tym, czy konieczne jest zastosowanie zabiegu laserowego, polegającego na przecięciu tęczówki.

2. Tonometria. Pachymetria. Przy każdej wizycie należy zbadać poziom ciśnienia w oku tonometrem. Uzyskany wynik zależny jest od grubości rogówki . Im rogówka grubsza, tym poziom ciśnienia wyższy, i odwrotnie – im jest cieńsza, tym fałszywie niskie ciśnienie. Dlatego u podejrzanych o jaskrę należy zawsze wykonać badanie grubości rogówki, czyli pachymetrię. Popularnie używane tonometry /bezdotykowe („air-puff), aplanacyjne/ nie mają zaprogramowanej oceny grubości rogówki, dlatego lekarz musi dokonać korekty ciśnienia wykonanego tymi metodami. W przypadku nowoczesnych tonometrów znajdujących się w naszym Instytucie (PASCAL, ORA) aparaty automatycznie uwzględniają grubość rogówki.

3. Perymetria. Badanie pola widzenia (perymetria) jest badaniem wykrywającym ubytki pojawiające się w oku w przebiegu rozwijającej się jaskry. Badanie pola widzenia należy wykonywać często (co kilka miesięcy). Badanie to sygnalizuje bowiem rozwijanie się procesu zaniku nerwu wzrokowego. Komputerowe pole widzenia jest standardem. W Instytucie Oka dysponujemy także tzw. perymetrią zdwojonej częstotliwości (FDT), która wykazuje zmiany w polu widzenia wcześniej niż tradycyjna perymetria komputerowa oraz mikroperymetrią – służąca głownie do badania widzenia plamkowego w chorobach siatkówki, ale także bardzo pomocna w zaawansowanych postaciach jaskry.

4. HRT. Do dalszych badań w kierunku wykrycia jaskry służy laserowa tomografia siatkówki tzw. HRT. Ocenia się tu tarczę nerwu wzrokowego – najpierw wyznaczając jej granicę. Od prawidłowego zakreślenia tych granic zależy automatyczne zakwalifikowanie przez aparat danego obrazu tarczy do prawidłowej, podejrzanej lub uszkodzonej przez jaskrę. Dlatego tak ważne jest, by badanie to wykonywał lekarz specjalista a nie technik-operator. Dzięki HRT można też śledzić postęp choroby (badanie powtarza się co 6 – 8 lub 12 miesięcy) w zależności od stopnia zagrożenia jaskrą.

5. GDX. OCT. Kolejne badania podstawowe to skaningowa polarymetria laserowa (GDX) i optyczna koherentna tomografia, pozwalające określić grubość włókien nerwowych w siatkówce uszkodzonych w wyniku jaskry. Najprecyzyjniejsze pomiary włókien nerwowych siatkówki uzyskujemy w Instytucie na tomografach najnowszej generacji – tzw. spektralnych (HRA/OCT2), które pozwalają śledzić nawet 1 um wycinki tkanek.

6. UBM. USG.Uzupełnieniem tych badań są nasze aparaty oceniające ultrabiometrię gałki ocznej lub inne anomalie budowy oka (UBM, USG)

Tylko wczesne wykrycie jaskry i rozpoczęcie leczenia, uchroni Cię od nieodwracalnej ślepoty. Wszystkie badania są bezbolesne, część wykonywana jest ze znieczuleniem. Nie zwlekaj z wizytą. Zbadaj oczy!
Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów od leczenia jaskry u dzieci i dorosłych – odwiedź INSTYTUT OKA. Skorzystaj z wiedzy Profesorów i uznanych ekspertów. Instytut Oka – najnowocześniejsze centrum diagnostyki i leczenia jaskry.

Jaskra - nowoczesna diagnostyka i leczenie.

Zwyrodnienie plamki i jaskra powodują nieodwracalną ślepotę. Zwyrodnienie plamki i jaskra dotykają także ludzi młodych. Przebadaj siebie i najbliższych!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH