UBM (biometria oka)
Badanie UBM służy ultradźwiękowej ocenie głębokości komory przedniej, a więc ocenie szerokości kąta przesączania, zrostów w tym kącie, zamknięciu kąta przez soczewkę itd. Pozwala więc rozpoznać wiele postaci jaskry wtórnej. W planowaniu zabiegu przeciwjaskrowego w niektórych postaciach jaskry ma znaczenie decydujące o wyborze metody laserowej lub chirurgicznej. Badanie UBM jest jedyną metodą pozwalającą na dokładną ocenę wielkości guzów lub cysty w przednim odcinku gałki ocznej.
Stanowi idealne uzupełnienie badania SL-OCT, dotyczy bowiem oceny przedniego odcinka oka, penetrując gałkę oczną aż do soczewki. Dużą zaletą badania UBM jest możliwość oceny biometrycznej głębokości komory, szerokości kąta przesączania i grubości soczewki – co w kwalifikacji chorych do zabiegu laserowego lub chirurgicznego ma ogromne znaczenie. Ultrabiomikroskopia (badanie UBM) jest najbardziej precyzyjną metodą badania guzów, cyst a także badania drożności przetok pooperacyjnych czyli skutków zabiegu. Może być wykonana nawet wtedy, gdy rogówka jest całkowicie zmętniała.
Wskazania do wykonania badania UBM?
- Diagnostyka jaskry z zamykającym się kątem
- Diagnostyka niektórych postaci jaskry wtórnej
- Ocena biometryczna soczewki i jej położenia
- Diagnostyka jaskry z szerokim kątem
- Ocena patologicznych zmian w przednim odcinku oka (guzy, cysty)
- Ocena skuteczności zabiegów chirurgicznych i laserowych w oku
Na czym polega badanie UBM?
Badanie UBM wykonuje się na leżąco po znieczuleniu oka. Na oku ustawia się plastikową rozwórkę wypełnioną wodą, w której sonda ultradźwiękowa penetruje przedni odcinek oka, a na ekranie monitora pokazywane są wszystkie badane obiekty. Film z badania utrwalany jest w pamięci komputera.
Jak często wykonywać badanie UBM?
Dla celów diagnostycznych wystarczy badanie jednorazowe. Dla śledzenia zmian chorobowych w przednim odcinku oka – w zależności od wskazań lekarza leczącego.
Jak przygotować się do badania UBM?
Badanie wykonuje się przy wąskiej źrenicy.
Przeciwwskazania do wykonania badania UBM?
Badania UBM nie wykonuje się w okresie pooperacyjnym (przed zagojeniem się rany), w stanach zapalnych spojówek lub rogówki. W razie uczulenia na krople znieczulające należy powiadomić o tym lekarza badającego.
Jaskra - nowoczesna diagnostyka i leczenie.
Zwyrodnienie plamki i jaskra powodują nieodwracalną ślepotę. Zwyrodnienie plamki i jaskra dotykają także ludzi młodych. Przebadaj siebie i najbliższych!