UBM (biometria oka)

UBM (biometria oka)

Badanie UBM służy ultradźwiękowej ocenie głębokości komory przedniej, a więc ocenie szerokości kąta przesączania, zrostów w tym kącie, zamknięciu kąta przez soczewkę itd. Pozwala więc rozpoznać wiele postaci jaskry wtórnej. W planowaniu zabiegu przeciwjaskrowego w niektórych postaciach jaskry ma znaczenie decydujące o wyborze metody laserowej lub chirurgicznej. Badanie UBM jest jedyną metodą pozwalającą na dokładną ocenę wielkości guzów lub cysty w przednim odcinku gałki ocznej.

Badanie UBM powinno być wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach przez doświadczonego w danej metodzie badania lekarza okulistę.

Stanowi idealne uzupełnienie badania SL-OCT, dotyczy bowiem oceny przedniego odcinka oka, penetrując gałkę oczną aż do soczewki. Dużą zaletą badania UBM jest możliwość oceny biometrycznej głębokości komory, szerokości kąta przesączania i grubości soczewki – co w kwalifikacji chorych do zabiegu laserowego lub chirurgicznego ma ogromne znaczenie. Ultrabiomikroskopia (badanie UBM) jest najbardziej precyzyjną metodą badania guzów, cyst a także badania drożności przetok pooperacyjnych czyli skutków zabiegu. Może być wykonana nawet wtedy, gdy rogówka jest całkowicie zmętniała.

Wskazania do wykonania badania UBM?

  • Diagnostyka jaskry z zamykającym się kątem
  • Diagnostyka niektórych postaci jaskry wtórnej
  • Ocena biometryczna soczewki i jej położenia
  • Diagnostyka jaskry z szerokim kątem
  • Ocena patologicznych zmian w przednim odcinku oka (guzy, cysty)
  • Ocena skuteczności zabiegów chirurgicznych i laserowych w oku

Na czym polega badanie UBM?

Badanie UBM wykonuje się na leżąco po znieczuleniu oka. Na oku ustawia się plastikową rozwórkę wypełnioną wodą, w której sonda ultradźwiękowa penetruje przedni odcinek oka, a na ekranie monitora pokazywane są wszystkie badane obiekty. Film z badania utrwalany jest w pamięci komputera.

Jak często wykonywać badanie UBM?

Dla celów diagnostycznych wystarczy badanie jednorazowe. Dla śledzenia zmian chorobowych w przednim odcinku oka – w zależności od wskazań lekarza leczącego.

Jak przygotować się do badania UBM?

Badanie wykonuje się przy wąskiej źrenicy.

Przeciwwskazania do wykonania badania UBM?

Badania UBM nie wykonuje się w okresie pooperacyjnym (przed zagojeniem się rany), w stanach zapalnych spojówek lub rogówki. W razie uczulenia na krople znieczulające należy powiadomić o tym lekarza badającego.

Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów od leczenia jaskry u dzieci i dorosłych – odwiedź INSTYTUT OKA. Skorzystaj z wiedzy Profesorów i uznanych ekspertów. Instytut Oka – najnowocześniejsze centrum diagnostyki i leczenia jaskry.

Jaskra - nowoczesna diagnostyka i leczenie.

Zwyrodnienie plamki i jaskra powodują nieodwracalną ślepotę. Zwyrodnienie plamki i jaskra dotykają także ludzi młodych. Przebadaj siebie i najbliższych!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH