SL-OCT

SL-OCT

1. SL-OCT to najnowszy oceniający przedni odcinek oka aparat skojarzony z lampą szczelinową. Przy pomocy SL-OCT można wykonać tzw. nieinwazyjną gonioskopię. Przeznaczony jest do dokładnej oceny kąta przesączenia, a także do wykonania precyzyjnego pomiaru grubości rogówki tzw. pachymetrii – badania, które musi być wykonane u każdego podejrzanego o jaskrę. Badanie SLT-OCT przeznaczone jest zwłaszcza dla dzieci i osób wrażliwych, które bronią się przed zakładaniem gonioskopu do oka.

2. Jedynie przy pomocy badania SL-OCT można wykonać jednoczasowo tzw. próbę ciemniową – tj. ocenić czy wąski kąt przesączenia zamyka się w ciemności. To bardzo ważna próba – wskazująca na konieczność, wykonania lub nie, przecięcia laserowego tęczówki w danym oku.

3. Na rynku istnieją liczne przystawki do aparatów OCT, oceniające jednak tylko fragmenty kąta przesączania – z wyjątkiem OCT Visante, ale ten starszy typ aparatu nie jest skojarzony z lampą szczelinową, co ogranicza także jego możliwości w wykonywaniu próby ciemniowej.

Najczęstsze pytania

Czemu służy badanie SL-OCT?

Badanie SL-OCT najbardziej precyzyjnie określa wielkość i kształt elementów składających się na przedni odcinek oka, a więc grubość rogówki, głebokość komory przedniej, szerokość ( w stopniach) kąta przesączania, zwężenie lub zamykanie się kąta przesączania pod wpływem złego oświetlenia, grubość tęczówki (ewentualne guzy lub cysty tęczówki), drożność przetok operacyjnych.Badanie SL-OCT pozwala na „bezkontaktową”, czyli bezpieczną ocenę stanu oka po zabiegach, już w kilka godzin po wykonaniu operacji. Bardzo istotna jest możliwość oceny przy pomocy SL-OCT miejsca przyczepu tęczówki w oku, co tłumaczy przyczynę powstania choroby np. w jaskrze młodzieńczej.

Na czym polega badanie SL-OCT?

Aparat ocenia automatycznie wszystkie parametry przedniego odcinka oka, przekazując cały obraz lub zadane fragmenty ( jak np. obliczenia przestrzeni pomiędzy tęczówką a rogówką), czy stopień zamknięcia kąta pod wpływem ciemności. Badanie jest nieinwazyjne. Pacjent musi patrzeć tylko na poruszający się znacznik.

Jakie są wskazania do wykonania badania SL-OCT?

  • Badanie jednorazowe u wszystkich osób podejrzanych o jaskrę lub będących w grupie ryzyka
  • Wykonanie próby ciemniowej w jaskrze z zamykającym się kątem
  • Ocena konfiguracji tęczówki w innych schorzeniach oczu
  • Badania grubości rogówki – pachymetria
  • Możliwość pooperacyjnego śledzenia gojenia się przetok po operacjach jaskrowych
  • ocena wyników operacji przeciwjaskrowych
  • Inne zalecenia lekarza leczącego (guzy, cysty w oku)

Jak często wykonywać badanie SL-OCT?

Jednorazowo – u podejrzanych o jaskrę.
U osób będących w wysokiej grupie ryzyka – zależnie od wskazań lekarza.
Przy obserwacji skutków zabiegów przeprowadzonych u chorego – zleca lekarz zależnie od potrzeb.
Obserwacja wzrostu guzów i cyst – zleca lekarz zależnie od potrzeb.

Jak przygotować się do badania SL-OCT?

Badanie jest bezbolesne, wykonuje się je bez poszerzania źrenic.

Przeciwwskazania do wykonania badania SL-OCT?

Brak.

Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów od leczenia jaskry u dzieci i dorosłych – odwiedź INSTYTUT OKA. Skorzystaj z wiedzy Profesorów i uznanych ekspertów. Instytut Oka – najnowocześniejsze centrum diagnostyki i leczenia jaskry.

Jaskra - nowoczesna diagnostyka i leczenie.

Zwyrodnienie plamki i jaskra powodują nieodwracalną ślepotę. Zwyrodnienie plamki i jaskra dotykają także ludzi młodych. Przebadaj siebie i najbliższych!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH