Krzywa Dobowa ciśnienia w oku

Ciśnienie w oku – krzywa dobowa

Do badania ciśnienia w oku służą tonometry: bezdotykowe „air puff”, konturowe Pascal lub wymagające znieczulenia (aplanacyjne). Ciśnienie wewnątrzgałkowe zmienia się w ciągu doby. Fizjologicznie wahania ciśnienia mogą wynosić od 2 do 6 mmHg. Najwyższe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego obserwuje się nad ranem. Czasami najwyższe ciśnienie pojawia się po południu lub wieczorem. Jest to tzw.”odwrócona” krzywa dobowa, często świadcząca o zaburzeniach hormonalnych. U chorych na jaskrę leczenie planuje się tak, aby wahania ciśnienia nie przekraczały 3mmHg. Tylko wtedy można skutecznie hamować postęp choroby. Aby ocenić skuteczność terapii wykonuje się tzw. krzywą dobową ciśnienia.

Wyznaczenie dobowej krzywej ciśnienia wewnątrzgałkowego polega na wykonaniu wielokrotnych pomiarów tonometrycznych w ciągu doby. Duże wahania dobowe ciśnienia w oku – czyli duża fluktuacja – mają wpływ na powstawanie mroczków w polu widzenia.

Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów od leczenia jaskry u dzieci i dorosłych – odwiedź INSTYTUT OKA. Skorzystaj z wiedzy Profesorów i uznanych ekspertów. Instytut Oka – najnowocześniejsze centrum diagnostyki i leczenia jaskry.

Jaskra - nowoczesna diagnostyka i leczenie.

Zwyrodnienie plamki i jaskra powodują nieodwracalną ślepotę. Zwyrodnienie plamki i jaskra dotykają także ludzi młodych. Przebadaj siebie i najbliższych!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH