jaskra, AMD, retinopatia cukrzycowa
Leczenie

Leczenie jaskry obejmuje leczenie farmakologiczne, leczenie przy pomocy lasera oraz leczenie operacyjne.

Leki miejscowe stosowane w jaskrze pierwotnej i wtórnej:

Leki ogólne stosowane w jaskrze pierwotnej i wtórnej:

14Leczenie laserem stosuje się najczęściej w jaskrze z wąskim zamykającym się kątem przesączania, przecinając tęczówkę w oku chorym. W jaskrze z otwartym kątem przesączania – skuteczność zabiegów laserowych jest już znacznie gorsza.

13Zabiegi chirurgiczne w jaskrze to wycięcie tęczówki w jaskrze z zamykającym się kątem, lub najbardziej popularny zabieg tzw. trabeculectomia – gdzie wycina się elementy tkanek w kącie przesączania. Zabiegi te charakteryzują się dużą skutecznością.

Zabieg chirurgiczny lub laserowy wykonany zbyt późno, może nie powstrzymać już procesu rozpadu nerwu wzrokowego, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o operacji.Ad
Polskie Towarzystwo Profilaktyki Jaskry skupia lekarzy okulistów-glaukomatologów, pacjentów oraz edukatorów. Z inicjatywy PTPJ powstał Instytut Jaskry i Chorób Oka - pierwszy prywatny specjalistyczny ośrodek diagnostyki i leczenia jaskry, wyposażony w najnowocześniejszą światową aparaturę do wczesnej diagnostyki jaskry oraz centrum laseroterapii tej choroby.

Polskie Towarzystwo Profilaktyki Jaskry ul. Okrąg 1a, 00-450 Warszawa

Ad
Założony z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry w 2002 r. jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem diagnostyki i leczenia jaskry. Dysponuje najnowocześniejszą światową aparaturą diagnostyczną, a prowadzeniem pacjentów zajmują się doświadczenie lekarze specjaliści. Ośrodek dysponuje własnym centrum laseroterapii, w którym prowadzone są zabiegi laserowe Selektywnej Trabekuloplastyki Laserowej - SLT - niezwykle skuteczne w leczeniu jaskry.